Boksta hedef 2016 Rio Olimpiyatları


'2020 ve sonrasında Türkiye için sporda çok büyük bir atılım yaşanacak. İnşallah hedef, 2020 ve 2024 sonrası olacak'
Boksta hedef 2016 Rio Olimpiyatları

Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Türkiye’deki tüm spor dalları gibi boksta da en yakın hedeflerinin 2016 Rio Olimpiyat Oyunları olduğunu söyledi. Gözgeç, yaptığı açıklamada, olimpiyatlara en yüksek sayıda sporcuyla katılmayı ve madalya kazanmayı amaçladıklarını belirtti.

'Türkiye’deki tüm spor dalları gibi boksta da en yakın hedefimiz 2016 Rio Olimpiyatları' diyen Gözgeç, genel seçimlerin ardından ülkede oluşan olumlu havanın kendilerine de yansıdığına dile getirdi.
Gözgeç, sporda buna çok ihtiyaçları olduğunu, olimpiyatlarda madalya almaları gerektiğini ifade ederek, 'Şimdi gayretimiz ve çalışmamız o yönde. Ümitliyim, inşallah alacağız. Erkeklerde 10, kadınlarda 3 sıklet var. Bu 13 sıkletten 5’in üzerindekine katılabilirsek bizim için başarıdır' diye konuştu.

'Hedef, 2020 ve 2024 sonrası olacak'
Boksta yetişen sporcu altyapısı bakımından çok iyi durumda olmadıklarını anlatan Eyüp Gözgeç, şöyle devam etti: 'Ama bu durumun düzeltilmesi için adımlar atıldı. İki yıldır Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi projesi kapsamında bütün spor dallarında okullar açıldı. Biz de daha önce Erzurum’da açtığımız okulu Ankara’da devam ettiriyoruz. Bu çocukların aynı eğitimi alması, spor yapması, giyinip kuşanması gibi masraflar federasyonumuz ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca karşılanıyor. Bu çocuklarımıza maaş da veriliyor, 15 yaşındaki çocuğun cebine 500 lira ayda para giriyor. Bir üniversite öğrencisinin aldığı krediden bile yüksek bu maaş, devlet bunu sağladı. Tahminimi söylüyorum; 2020 ve sonrasında Türkiye için sporda çok büyük bir atılım yaşanacak. İnşallah hedef, 2020 ve 2024 sonrası olacak.'

Avrupa Boks Şampiyonası
Federasyon başkanı Gözgeç, Avrupa Boks Şampiyonası’nın Bursa’da yapılmasını istediklerini dile getirerek, 'Bursa’da yapılacak dememiz doğru olmaz ama düşünce aşamasındayız' ifadelerini kullandı.
Bunu, kendisinin de yönetim kurulu üyesi olduğu Avrupa Boks Konfederasyonu’nda görüşeceklerini belirten Gözgeç, şunları kaydetti:
'Orada uygun görüldüğü takdirde neden yapmayalım? Bursa, spor yönünden çok gelişmiş bir memleket ve Türkiye’yi tam manasıyla kucaklayan, mozaiğin bütün renklerini barındıran bir şehir. Onun için çok önemli bir yer Bursa. Sanayi, eğitim, kültür, sağlık ve termal turizminin önemli bir merkezi. Dolayısıyla burada olmaktan tıpkı şimdi olduğu gibi keyif duyarız. Olursa inşallah burada basın olarak sizin de desteğinizle bu büyük organizasyona ev sahipliği yapacağız.'

Diğer Haberler