Cemal Kamacı 73 yaşında ringe çıktı

Cemal Kamacı 73 yaşında ringe çıktı

Türk boksunun unutulmaz isimlerinden biri olan ve 4 Avrupa şampiyonluğu bulunan eski milli sporcu Cemal Kamacı, oğlu Mustafa'yla gösteri maçında karşı karşıya geldi
Cemal Kamacı Mustafa Kamacı boks Muhammed Ali

Türkiye'nin profesyonel bokstaki ilk Avrupa şampiyonu sporcusu Cemal Kamacı, jübilesinden 40 yıl sonra 73 yaşında yeniden ringe çıktı.

Nafiz Başaran Boks Okulu'nda oğlu Mustafa'yla gösteri maçında kozlarını paylaşan Kamacı, mücadele öncesi ısınma hareketleri yaptı. İkişer dakikada yüzer şınav ve mekik çeken eski milli boksörün, ilerleyen yaşına rağmen formundan bir şey kaybetmediği gözlendi.

Haftanın üç günü 10 kilometre koştuğunu ve düzenli olarak antrenman yaptığını belirten Kamacı, karşılaşma boyunca oğluna zor anlar yaşattı.

Müsabakanın ardından değerlendirmede bulunan Kamacı, 'Oğlumun biraz kilo fazlası var ancak maşallah elleri kuvvetli. Beni de biraz zorladı' dedi.

İlerleyen yaşına rağmen sağlığını ve sıhhatini spora borçlu olduğunu anlatan Kamacı, '70 yaşındaki insan yürüyemiyor, biz ise koşmaya çalışıyoruz' diye konuştu.

'12 RAUNTLUK MAÇA ÇIKABİLİRİM'
'73 yaşındayım, başımın ağrıdığını hatırlamıyorum. Bu, beslenme ve sporla oldu' diyen Kamacı, şunları söyledi:

'Her gün evde 40 dakika antrenman yapıyorum. 12 rauntluk bir maça çıkabilirim. Şu anda kilom 58 ila 60 arasında değişiyor ama bir günde 5 kilo bile alabilirim. Müsabakalarda yumruğumuzun gücünü gösterdik ancak bunu ölçecek bir alet, henüz Türkiye'de yok.'

Sporun en büyük düşmanının sigara olduğunu savunan Kamacı, Türk boksunun şu an istenilen yerde olmadığını vurgulayarak, 'Boks yaptığımda bu spor, Türkiye'de birinci sıradaydı. Şu anda 24. sırada' ifadelerini kullandı.

MUHAMMED ALİ'YLE AYNI SALONDA İDMAN
Sporculuk kariyerinde 3 yıl ABD'de kaldığını hatırlatan Kamacı, 'Bir gün Muhammed Ali'nin Madison Square Garden'daki antrenmanına gittim. Türk ve Müslüman olduğumu söyleyince beni kucakladı. Temiz, pırıl pırıl bir insan. Boks denilince, Muhammed Ali'den başkası düşünülemez. Daha sonra aynı salonda idman yaptık. Onun antrenörü olan Sidney Martin, Türkiye'ye geldi. Burada 3 ay kaldı ve beni çalıştırdı' şeklinde görüş bildirdi.

Ringlerdeki unutamadığı bir anısını da paylaşan Kamacı, şunları kaydetti:

'Berlin'de 3 katlı bir spor salonunda, Almanya şampiyonuyla karşı karşıya geldim. Seyircinin çoğu Türk'tü. Alman sporcuyu kısa sürede nakavt ettim. Türkler o kadar heyecanlandı ki, birisi balkondan aşağıya atladı. Hastaneye gittik, 'Geçmiş olsun' dedim. 'Hiç mühim değil. Ölsem gam yemezdim' dedi.'

'MUSTAFA KAMACI: ZORLU BİR MAÇTI'
Babasıyla ringe çıkan Mustafa Kamacı da kendisi için zorlu bir karşılaşma olduğunu belirtti.

İlerleyen yaşına rağmen babasıyla ringe çıkmaktan çekindiğini ifade eden Kamacı, 'Boks, akıllı ve zeki adamın işidir. Babam da 'Dayak yemeden, dayak atma' sanatı olarak adlandırdığı bu sporu layıkıyla yerine getirdi' değerlendirmesinde bulundu.

Babasının şampiyon olduğu yılları hatırlamadığını, ancak o hatıralarla büyüdüğünü anlatan Mustafa Kamacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Babam boksla uğraşmasına rağmen çok duygusal bir insan. Televizyonda ufak bir dram olsun, hemen gözleri dolar. Bütün insanlığa hem merhametli, hem düşkün. Kendisini, dostluğu 35-40 yıl öncesine dayanan Sayın Cumhurbaşkanımıza çok benzetiyorum. Babamın sağlığa olan bakışı, insanların kötü alışkanlıklardan uzak durması konusundaki hassasiyetin aynısı hem Cumhurbaşkanımız'da hem de kendisinde var.'ORHAN AYHAN: CEMAL KAMACI, AZİM VE İRADE DEMEK
Duayen spor spikeri ve boks maçlarının unutulmaz ismi Orhan Ayhan ise Cemal Kamacı'nın, son derece inatçı bir çalışkanlık örneği olduğunu kaydetti.

'Cemal Kamacı'yı özetlemek gerekirse, azim ve irade demek' diyen Ayhan, 'Kendisini boksa başladığı günden bu yana tanırım. Eğer o dönem şu andaki kilosunda olsaydı, inanın dünya şampiyonluğuna ulaşırdı' ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler