BU HEDEF BANA UYGUN MU?

Hepimizin hayatında farklı hedefleri var. Bu hedefleri belirlerken değişik süreçler yaşasak veya farklı motivasyonlara sahip olsak da ortak nokta isteklerimizin ve duygularımızın ön planda olmasıdır. Hedef seçimi bazen bir kelime ile açıklanabilirken bazen çok daha karışık/açıklaması güç bazen de bir açıklaması olmayan şekillerde olabilir. Fiziksel aktivite/değişim içeren hedefleri belirlerken de durum aslında farklı değil. Bu yazı da bizim hedefimiz seçtiğimiz fiziksel aktivite/değişim içeren hedefin bizimle uyumlu olup olmadığını birlikte anlamaya çalışmaktır. Yani neden seçtiğimiz değil seçiminizin uygun olup olmamasıdır. (*Uygun: Sağlıklı ve mutlu şekilde hedefe ulaşabilme )
Hedefleri görsel hale getirirsek; maratona katılmak, 10 kg yağ kaybetmek, tek seferde 15 barfiks çekmek, yüksek zorluk derecesindeki yoga pozunu yapmak veya ilk triatlon yarışımıza katılmak olabilir.
Çok şanslıyız ki belirlediğimiz hedefin uygunluğunu anlamak için en büyük yardımcımız çok yakınımızda yer alıyor. (bkz Kendimiz). Yapmamız gereken yardımcımıza doğru soruları sormak ve ondan samimi cevaplar almaktır.
1) Belirlediğim hedef fiziksel aktivite geçmişim ile uyumlu mu?
2) Bu hedefin yapılış süreci ile ilgili bilgim var mı?
3) Hedefi gerçekleştirmeme destek olacak yan hedefler var mı?
4) Hedefin uzun vadeli etkileri ile ilgili bilgim var mı?
5) Mental olarak bu hedefi gerçekleştirmeye hazır mıyım?
6) Hedefi gerçekleştirme sürecinde sağlık sorunu yaşama ihtimalim var mı?
7) Ne kadar süre içinde bu hedefi gerçekleştirmeyi planlıyorum?
Özellikle ilk defa sürecini yaşayacağımız bir hedef söz konusu ise yani bilinmeyenler çok ise ve yukarıdaki sorulara tatmin edici cevaplar veremiyorsak hedefin boyutunu değiştirip sorulara tatmin edici cevaplar verene kadar bu döngüyü sürdürmemiz sağlıklı ve mutlu şekilde hedefe ulaşmamız için önerdiğimiz yaklaşımdır.
İkinci paragrafta yer alan örnek hedeflerin boyutunu değiştirirsek yarı maratona katılmak, 5 kg yağ kaybetmek, tek seferde 5 barfiks çekmek, zorluk derecesi orta zorluk derecesindeki yoga pozunu yapmak veya ilk yüzme yarışınıza katılmak şeklini alabilirler.

Diğer Haberler