OLEKSANDR USYK, YARIORTA SİKLET’TE TARTIŞMASIZ DÜNYA ŞAMPİYONU…


Oleksandr Usyk, geçtiğimiz Cumartesi gecesi Mairis Briedis karşısında aldığı zaferle, ikinci Dünya yarırota siklet şampiyonluğu unvanını aldı.

Ukrayna’lı boksör Usyk, WBO ve WBC Dünya şampiyonluğu unvanlarının sahibi olurken, Mairis Briedis maçın ardından ikinci bir maç şansının kendisine verilmesini istedi.

‘’BU RAUNDLAR BENİM İÇİN, HAYATIMDA DÖVÜŞTÜĞÜM EN ZOR RAUNDLARDI’’

Oleksandr Usyk

Litvanya’da gerçekleşen maçın puanlaması 115 – 113, 115 – 113, 114- 114 olarak verilirken, bir hakemin beraberlik vermesi ikinci bir maç şansının Briedis’e verilmesini etkileyebilir.

Maçı izlediğimizde en çok göze batan, Oleksandr Usyk’in formu oldu. Usyk geçtiğimiz Eylül ayında Almanya’lı Marco Huck ile dövüşmüştü. Bu maçtaki performansıda çok kötüydü. Geçen haftaki Usyk – Briedis yazımızdada bu konuya değinmiştik. Aynı performansı sergilemesi durumunda Briedis’in, Usyk’i devirmek için şansının olabileceğini yazmıştık. Fakat Usyk gerçekten çok çalışmış. Muhteşem bir performans sergiledi. Mairis Briedis (23-1, KO-18), maçı çevirebilmek için bu performansa açıkçası karşı koyamadı.

Maçın incelediğimizde sizde Usyk’in performansını göreceksiniz. Oleksandr Usy hedefi bulan 212 yumruk atarken, Mairis Briedis 195 yumrukta kalıyor. Aslına bakarsanız çokta bir fark yok. Fakat sallanan yumrukların toplamına baktığınızda, Usyk 848 yumruk çıkarırken, Briedis 579 yumrukta kalıyor. Hedefi bulan ve bulmayan yumrukların arasındaki fark hemen göze batıyor. Rakibinizden 269 yumruk daha fazla atmak büyük bir başarı. Bunun getireceği yorgunluğu kaldırabilmek daha büyük başarı.

Mairis Briedis maçın hemen ardından yaptığı açıklamada, rövanş maçı talebinde bulunurken, bu şans kendisine verilecekti verilmeyecekmi önümüzdeki günlerde göreceğiz. Mairis Briedis, WBC unvanını geçtiğimiz yıl Nisan ayında Marco Huck karşısında puanla kazandığı maçta almıştı.

Diğer Haberler