NEDEN KOŞU

Düzenli olarak koşmanın kişiye sağladığı birçok fayda vardır. Bazı kişiler sadece zevk aldıkları için koşarlar. Bazıları ise koşunun sağladığı faydaların bilinciyle koşmayı bir alışkanlık haline getirirler. Koşunun sunduğu faydalardan bazıları kilo kontrolü, kardiyovasküler sağlığın iyileşmesi, kemik sağlığının iyileşmesi, ruh halinin iyileşmesi ve daha iyi koordinasyondur.


Kilo vermek için koşmayı tercih eden birçok kişi vardır çünkü koşmak ideal kiloya ulaşmak için en etkili egzersiz yöntemlerinden biridir. Koşmak çok yüksek enerji gerektiren bir aktivitedir. Bu nedenle koşarken harcanan kalori miktarı yürümek, yoga gibi birçok egzersiz ile kıyaslandığında daha yüksektir. Kilo vermenin en basit formülü harcanan kalori miktarının alınandan daha yüksek olmasıdır. Bu “kalori açığı” sayesinde vücut kilo kaybetmeye başlar. Bir kişinin 0,5 kg kaybetmesi için, 3.500 kalorilik bir açık yaratması gerekir. Bu da 1 hafta içerisinde günde 500 kalori harcayarak gerçekleşebilir. Birçok koşucu 500 kaloriyi 1 saatten daha az sürede harcamaktadır. Koşarken harcanan kalori miktarı kişinin vücut ağırlığı, egzersizin yoğunluğu ve kişinin performans seviyesi gibi birçok faktöre dayanmaktadır.

Koşmak fiziksel olarak daha iyi görünmenizi sağlamanın yanı sıra tüm vücut fonksiyonlarının iyileşmesinde katkıda bulunur. Koşmanın sağladığı önemli faydalardan biri de kardiyovasküler sağlığın iyileşmesidir. Bu faydalardan bazıları kan basıncının düşmesi ve atardamarların esnekliğinin artmasıdır. Koşan bir kişinin atardamarları, egzersiz yapmayan bir kişininkine kıyasla 3 kat daha fazla oranda genişler ve daralır ve bu sayede kalp krizi ve inme geçirme riskleri azalır.

Koşmak ayrıca yaşlanmanın yavaşlamasına da yardımcı olur. Düzenli olan koşan kişiler kemik ve kas kaybı yaşama riski azalır. Koşmak kemik yoğunluğunu ve gücünü artırır. Egzersiz yapmayan kişiler kendilerini fiziksel olarak zorlamadıkları için kemikleri güçsüz kalır. Bu nedenle de yaşlandıklarında osteoporoz riski ile karşı karşıya kalırlar. Diğer tarafta düzenli olarak koşanlar, kas ve kemiklerini zorladıkları için kuvvetlenirler ve yaşlanmayla birlikte gelişebilecek sorunlara karşı daha dirençli olurlar.

Tüm bu faydalara ek olarak koşmanın psikolojik sağlık üzerinde de birçok katkısı vardır. Koşanların birçoğu daha mutlu olduklarını ve daha az strese maruz kaldıklarını dile getirirler. Koşarken salgılanan endorfin hormonu sayesinde kişinin ruh hali pozitif yönde değişir. Koşan kişilerin yaşadığı zindelik ve mutluluk hissi “koşucunun zirvesi” (“runner’s high”) olarak tanımlanır. Ayrıca koşan kişilerin stres seviyelerinin azaldığı görülmüştür. Bunun başlıca nedenlerinden biri kişinin koşarken koşma aktivitesine odaklanması ve bu sayede iş, aile ve diğer stres yaratan faktörlerden uzaklaşmasıdır. Koşmak vücut için zorlayıcı bir egzersizdir. Bir koşuyu bitirmeyi hedeflemek, kişinin stres yaratan negatif faktörleri unutup koşuya konsantre olmasını sağlar. Hedefe ulaşmanın verdiği mutluluk, gurur ve başarı hissi, kişinin psikolojik sağlığı üzerinde önemli faydalar sağlar.

Koşmak koordinasyonun geliştirilmesinde yardımcı olur. Koşarken kişi vücudunu dik tutmak için ve doğru yolda ilerlemek için kendini zorlar. Bu da koordinasyonu iyileştirir. Düzenli olan koşan kişiler daha akıcı hareket etme yetkinliğinin kazanırlar. Düz bir zeminde koşmanın bile bu faydaları sağladığı düşünüldüğünde, patika koşusu gibi zorlayıcı zeminlerde koşmanın koordinasyon gelişimindeki katkıları kaçınılmazdır. Taşlar, ağaç kökleri gibi engellerin olduğu bir zeminde koşmak kişinin kendini daha fazla zorlamasını gerektirir. Tökezlemek ve düşmeyi engellemek için kişi vücudu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olma özelliğini yani koordinasyonunu daha fazla geliştirir.

Diğer Haberler