KOŞUCULAR İÇİN EN FAYDALI 9 BESİN

Koşu enerji tüketen bir egzersiz. Enerji seviyenizin yüksek olması için de sağlıklı bir şekilde beslenmeniz şart. Koşucuların da koşu performanslarını maksimum seviyeye çıkarmak için dengeli bir beslenme planı uygulamaları gerekiyor. Bununla beraber koşucuların daha sağlıklı kemiklere sahip olmaları ve kas gücü ve enerji seviyesini arttırmaları için uzmanlar tarafından tüketmeleri önerilen bazı gıdalar var:

Yumurta

Yumurta harika bir protein kaynağı ve günlük protein ihtiyacımızın yaklaşık 10%’unu karşılıyor. Peki koşucular için yumurta tüketiminin önemi nedir? Yumurta aynı zamanda zengin bir K vitamini kaynağı olmasından ötürü sağlıklı ve güçlü kemikler için birebir – sağlıklı ve güçlü kemikler ise hem koşu performasının artması hem de olası sakatlık riskinin minimuma indirilmesi için önemli. İçerdiği luetin maddesi ise göz sağlığı için büyük önem taşıyor.

Muz

Muz tüm koşucular ve sporcular için en faydalı gıdalardan biri. Bunun nedeni de muzun iyi bir karbonhidrat kaynağı olması. Karbonhidrat vücuda enerji sağlaması yönünden sporcular kadar günlük aktivitilerin gerçekleştirilmesi için de önemli. Koşucular özellikle uzun mesafe koşularında ekstra enerjiye ihtiyaç duyarlar, muz kendilerine ihtiyaç duydukları bu enerjiyi sağlar. Muz yağ içermediğinden ötürü kilo artışı ile ilgili endişe duymanıza da gerek olmaz!

Tam Tahıllı Mısır Gevreği

Tam tahıllı mısır gevreği iyi bir lif kaynağı ve lif içeriği zengin gıdalar da kouşucular için iyi bir seçenek. Neden mi? Lif vücutta sindirim sürecini yavaşlatır; bu da vücudun vitamin ve minerallerden daha uzun bir süre boyunca faydalanması demektir. Mısır gevreğinizi seçerken ürün etiketini inceleyerek en az 8 gram protein ve 5 gram lif içerdiğinden emin olun!

Yeşil Salata

Yeşil salata özellikle uzun mesafe ve hız koşularında kasların daha çok zorlanmasından kaynaklanan kas yıpranmasını minimum indirmeye yardım eder. Bu nedenle koşucular için önemli bir besin kaynağıdır. Yeşil salata aynı zamanda antioksidan görevi görür ve içerdikleri bitkisel besin maddeleri (phyotnutrients) vücudu birçok hastalıktan korumaya yardım eder. Yeşil salatanın faydalarından maksimum seviyede yararlanmak için marul, roka, hindiba, yabanı marul gibi farklı çeşitlerini tüketmeye çalışın.

Domates

Domatesin sağlığa birçok faydası var ki, bunların başında vücudu birçok kanser çeşidinden korumaları geliyor. Koşucular için ise domatesin çok zengin bir B6 vitamini kaynağı olması önemli. B6 vitamini kaslarda glikojenin depolanmasında büyük bir rol oynar ki glikojen depoları en önemli enerji kaynağıdır.

Kiraz / Portakal

Bu iki meyve de iyi birer antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücutta hastalıkların başlıca sebebi olan serbest radikallerle savaşırlar, bu nedenle bu meyvelerin tüketimi ateş, grip, kanser gibi birçok rahatsızlığın riskini azaltır. Yapılan araştırmalar kiraz ve portakal tüketen koşucu ve sporcularda yoğun ve yorucu antrenman ve koşulardan sonra daha az güç kaybı ve kas ağrısı olduğunu göstermektedir.

Tavuk

Harika bir protein kaynağı olmasının yanısıra, tavuk aynı zamanda yüksek miktarda selenyum içerir. Selenyum kasları koşu esnasında oluşabilecek incinme ve sakatlıklara karşı korumada etkilidir. Tavuk aynı zamanda koşuda yağ yakımını hızlandıran, B kompleks vitaminlerinden niacin maddesini de içerir.

Tam Tahıllı Makarna

Tam tahıllı makarna koşu esnasında kaybedilen enerjinin tekrar kazanılmasına yardım eden yavaş sindirilen karbonhidrat içeriğine sahip gıdalardandır. Aynı zamanda kalp dostu omega-3 yağ asitleri ile yüksek oranda lif içerir ve kötü kolesterol seviyesini azaltmaya yardım eder.

Yulaf Ezmesi

45 gram yulaf ezmesi yaklaşık 27 gram karbonhidrat içeriğine sahiptir; bu nedenle yulaf ezmesi koşucular için önemli bir enerji kaynağı olan karbonhidrat içeriği zengin gıdalardan olup özellikle kahvaltıda tüketilmesi önerilir.

Diğer Haberler